/Odzyskiwanie utraconych danych ? … a może lepiej kopia zapasowa tzw. z ang. backup

Odzyskiwanie utraconych danych ? … a może lepiej kopia zapasowa tzw. z ang. backup

Odzyskiwanie utraconych danych z dysku komputera lub urządzenia przenośnego smartfona lub tabletu to jedna z usług którą wykonuje serwis KDS. Przyczyny utraty danych bywają bardzo różne. Przypadkowe usunięcie plików, zalanie, błędy oprogramowania, awarie elektroniki, problemy z zasilaniem lub komunikacją w trakcie kopiowania, etc. W wielu takich przypadkach z powodzeniem odzyskujemy utracone dane, pliki, dokumenty a najczęściej chodzi o utracone fotografie i filmy. To fakt, najczęściej nie da się odtworzyć tych chwil z przeszłości i wrócić do miejsc które odwiedzaliśmy. Często w ułamku chwili awaria lub nieuwaga pozbawia nas, ytrwalonych chwilszczęścia z bliskimi osobami, efektów pracy, wielu godzin spędzonych przed komputerem, dorobku który stanowi o naszych dochodach.

Może lepiej robić kopię zapasową ? Na dodatek oprócz utraty danych z powodu awarii sprzętu lub naszej nieuwagi kopia zapasowa danych zabezpiecza nas przed wypadkami losowymi jak np. kradzież, zagubienie czy trwałe zniszczenie sprzętu.

Krótko mówiąc jeżeli mamy ważne dane, prace, pliki, zdjęcia , filmy, wszystko co jest dla nas ważne i przechowywane w naszym komputerze lub smartfonie musi gdzieś być zapisane jako kopia, musi istnieć w pamięci co najmniej w dwóch miejscach na dwóch różnych urządzeniach. Bezpiecznie i wygodnie można dziś wybrać system duplikacji danych. Coraz większą popularnością cieszą się tzw. chmury, czyli przechowywanie danych w „przestrzeni internetu”, fizycznie oznacza to tyle ,że nasze dane są przechowywane na serwerach usługodawców komercyjnych a dostępne dla nas przez internet jako płatna usługa. Dla bardziej „tradycyjnych” użytkowników polecamy posiadanie urządzenia, nośnika danych. Tutaj wybór jest spory w zależności od potrzeb, wielkości danych, dostępu, częstotliwości wykonania danych i wyboru dostępu do kopii zapasowej. Najprostszym rozwiązaniem może być mały dysk zewnętrzny który przypinamy bezpośrednio do komputera np. przez złącze USB i wykonujemy kopię ważnych dokumentów. Wygodniejszy w obsłudze, dostępny cały czas, co ma wpływ na bieżącą aktualizację kopii zapasowej może być dysk sieciowy bezprzewodowy Wi-FI lub wpięty do routera naszej sieci domowej lub w małej firmie. Wtedy jeżeli tylko nasz komputer znajdzie się w zasięgu takiej sieci może na bieżąco uaktualniać kopię zapasową. Do zastosować firmowych, profesjonalnych i archiwizacyjnych zaleca się zastosowanie profesjonalnego rozwiązania jak macierze dyskowe, serwery plików z systemem RAID i wiele innych dostępnych rozwiązań sprzętowych mających na celu uczynić nasze dane bezpiecznymi od wszelkich nieszczęść i ewentualności. Jeżeli potrzebujesz porady jaki system zabezpieczenia swoich danych wybrać, serdecznie zapraszamy do kontaktu w sprawie konsultacji, chętnie wysłuchamy Państwa potrzeb i doradzimy odpowiednie rozwiązanie. Zespół techniczny KDS.pl.