/Oferta produktów EIZO w zakresie obrazowania medycznego

Oferta produktów EIZO w zakresie obrazowania medycznego

W ostatnim czasie w szpitalach zachodzą duże zmiany. Coraz powszechniejsza staje się chirurgia minimalnie inwazyjna. Pojawiły się liczne innowacje w środowiskach chirurgicznych, takie jak radiologia interwencyjna (IVR) czy chirurgia hybrydowa. Wiele usprawnień informatycznych ma na celu bezproblemową wymianę informacji na każdym etapie procesu leczenia: podczas opieki ambulatoryjnej, przeprowadzania badań w pracowniach obrazowania, postępowania diagnostycznego czy zabiegów chirurgicznych. Aby nadążyć za zmianami w tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się dziedzinie, EIZO kontynuuje prace nad rozwojem technologii obrazowania i zwiększaniem jakości urządzeń wyświetlających obrazy.

EIZO wprowadziło do swojej oferty produkty medyczne już w 2002 roku – wtedy na rynku pojawiła się linia medycznych monitorów LCD o wysokiej rozdzielczości RadiForce, przeznaczona do diagnostyki i wyświetlania badań z różnych urządzeń medycznych. Następnie w 2011 roku producent zaprezentował systemy zarządzania wideo z monitorami 4K. Z kolei w 2014 roku opracowano system CuratOR, kompleksowe rozwiązanie do zarządzania plikami wideo do sal operacyjnych.

Obecnie oferta EIZO obejmuje szeroką gamę produktów i rozwiązań spełniających wymagania specyficznych środowisk medycznych. Poniżej opisujemy aktualną ofertę EIZO:

1. Diagnostyka i badania

Od 2002 roku EIZO projektuje i produkuje monitory spełniające wysokie standardy wymagane w diagnostyce i wyświetlaniu obrazów medycznych pod marką RadiForce.

Kompleksowa oferta

W medycynie różne urządzenia medyczne generują obrazy w różnych rozdzielczościach w trybie monochromatycznym lub w kolorze. Na przykład obrazy mammograficzne są wyświetlane w trybie monochromatycznym z rozdzielczością 1914 x 2294, podczas gdy obrazy z ultrasonografu wyświetlane są w kolorze w rozdzielczości 800 x 600. Dlatego EIZO oferuje szereg monitorów o różnych rozdzielczościach i zróżnicowanych opcjach wyświetlania, aby zoptymalizować wyświetlanie obrazów pochodzących z różnych źródeł. Dzięki temu obrazy mammograficzne można oglądać w pełnym rozmiarze na monochromatycznym monitorze 5MP, podczas gdy inne modalności, takie jak USG, można oglądać na monitorze kolorowym 2MP.

Monitory multimodalne

W ostatnich latach wzrosła jednak liczba wyświetlanych obrazów stosowanych łącznie. Jak wspominaliśmy, do oglądania obrazów pochodzących z poszczególnych modalności stosowane były różne monitory, z innymi parametrami. Chcąc rozwiązać ten problem, EIZO opracowało linię bezramkowych, panoramicznych ekranów o rozdzielczości 8MP i 6MP z serii Multi RadiForce. Monitory te umożliwiają jednoczesne wyświetlanie i porównywanie obrazów kolorowych i monochromatycznych o różnych rozdzielczościach i w różnych układach. W skład tej serii wchodzi nawet multimodalny monitor odpowiedni do wyświetlania mammografii monochromatycznej.

Dla tej grupy odbiorców EIZO ma w swojej ofercie następujące serie monitorów:

RadiForce Multi: monitory do wyświetlania obrazów z wielu modalności
Serię RadiForce Multi zaprojektowano z myślą o wyświetlaniu zarówno monochromatycznych, jak i kolorowych obrazów jednocześnie. Te modele o wysokiej rozdzielczości mają matryce 8MP lub 6MP.

RadiForce G&R: monitory diagnostyczne
RadiForce G&R to seria monitorów diagnostycznych. Dostępne są modele 3MP lub 2MP z matrycą kolorową i monochromatyczną. Mają certyfikat zgodności z normą kalibracji DICOM Part 14 i świetnie nadają się do wyświetlania badania RTG klatki piersiowej, jak również obrazów z CR, DR, MRI czy CT.

RadiForce Mammo: monitory do obrazowania badań piersi
RadiForce Mammo to rodzina monitorów przeznaczonych do wyświetlania obrazu ze skriningu piersi. Dostępne są modele kolorowe i monochromatyczne z matrycą 8MP i 5MP. Dzięki wysokiemu kontrastowi i jasności oferują optymalne warunki do przeglądania obrazów z tomosyntezy i mammografii.

RadiForce MX: Kliniczne monitory podglądowe
Monitory RadiForce MX są idealne do oglądania badań pacjentów z rezonansu i tomografu w standardzie DICOM Part 14. Dostępne są modele kolorowe z różnymi rozdzielczościami, jak również z ekranem dotykowym.

Nowy sposób interpretacji obrazów medycznych

Wraz z rozwojem cyfrowego obrazowania medycznego do diagnozowania pacjentów zaczęto wykorzystywać coraz większą ilość obrazów interpretowanych za pomocą komputera. W związku z tym radiologowie muszą obecnie interpretować więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej. Aby ich odciążyć, EIZO opracowało funkcje Work-and-Flow, których zadaniem jest usprawnienie i ułatwienie pracy diagnostycznej. Na przykład korzystając z narzędzia o nazwie Point-and-Focus, radiolog może zaznaczyć wybrane obszary obrazu za pomocą myszki i klawiatury, aby dokładnie je ze sobą porównać. Ocenę dodatkowo ułatwia możliwość zmiany jasności i skali szarości dla konkretnych punktów na ekranie. Z kolei dzięki funkcji Switch-and-Go można obsługiwać dwa komputery jednocześnie za pomocą jednej myszki i klawiatury (kursor porusza się między ekranami). Pomaga to zwiększyć wydajność pracy i uzyskać wygodną, intuicyjną w obsłudze przestrzeń roboczą.

2. Leczenie i chirurgia

Nowoczesne sale operacyjne wyposażone są w różne urządzenia generujące obraz, zapewniające bezpieczne i skuteczne przeprowadzanie zabiegów operacyjnych. W obszarach takich jak radiologia interwencyjna, chirurgia hybrydowa i chirurgia endoskopowa w zależności od zakresu operacji wymagane są różne obrazy, tak jak przedstawiono w poniższej tabelce:

Urządzenie wyświetlająceWyświetlane informacjeUżytkownicy
Monitor wielkoformatowyFluoroskopia rentgenowska, USG, CT, MRI, elektrokardiogram, HIS, RIS, PACS, stacja 3D, kamera chirurgicznaChirurg, asystent, radiolog, personel pomocniczy, studenci/goście
Monitor endoskopowy (chirurgiczny)Endoskopia, mikrochirurgia, chirurgia robotycznaChirurg, asystent, personel pomocniczy, studenci/goście
Monitor operacyjnyFluoroskopia rentgenowska, USG, CT, MRI, elektrokardiogram, HIS, RIS, PACS, stacja 3D, kamera chirurgicznaRadiolog, personel pomocniczy
Ekran do monitorowania stanu pacjentaInformacje anestetyczne, elektrokardiogram, kamera chirurgicznaAnestezjolog, personel pomocniczy, studenci/goście

Gromadzenie tych wszystkich obrazów i informacji na salach operacyjnych ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa pacjenta i skuteczności zabiegów. Dlatego producenci urządzeń wyświetlających, tacy jak EIZO, są zobligowani do zapewnienia optymalnego wyświetlania obrazów i informacji dla każdego użytkownika w odpowiednim czasie i miejscu.
Aby zapewnić płynne zarządzanie coraz większymi zasobami informacji medycznych, EIZO wciąż rozwija swoją ofertę, tak aby sprostać wymaganiom dotyczącym wyświetlania obrazu na salach operacyjnych.

3. Administracja

Monitory i rozwiązania EIZO w placówkach medycznych mają dużo szersze zastosowanie niż sama diagnostyka czy chirurgia.

Przyjazne dla użytkowników

Osoby pracujące na salach monitorowania pacjentów po opuszczeniu oddziału intensywnej terapii, w gabinetach konsultacyjnych i na recepcjach oraz informatycy czy pracownicy ochrony zazwyczaj spędzają dużo czasu patrząc na ekran monitora, co prowadzi do nadwyrężania wzroku. Z myślą o nich EIZO wprowadziło w serii FlexScan szereg przyjaznych dla oczu funkcji (1), które zapobiegają zmęczeniu wzroku.

(1): “Przyjazne oczom” funkcje obejmują: ograniczenie emisji szkodliwego dla wzroku światła niebieskiego (w trybie wyświetlania Paper Mode), technologię zmniejszającą migotanie obrazu, (EyeCare Dimming), automatyczne dostosowanie poziomu jasności (Auto EcoView), powłokę antyrefleksyjną, wąskie ramki wokół ekranu i ergonomiczną stopkę.

Stabilne działanie

Placówki medyczne takie jak szpitale i oddziały ratunkowe zapewniają opiekę medyczną przez całą dobę, co oznacza, że monitory również muszą działać przez 24 godziny dziennie. Dla wielu monitorów takie warunki pracy są zabójcze. Dlatego niezawodność i stabilność modeli z linii FlexScan wybiera wiele szpitali, wykorzystując je w dyżurkach pielęgniarskich i oddziałach monitorowania pacjentów.

Przydatne narzędzia i efektywne zarządzanie

Dzięki wykorzystaniu sieciowego rozwiązania do kontroli jakości obrazów RadiNET Pro Web Hosting(2), placówki medyczne, które nawet nie posiadają własnego serwera mogą efektywnie zarządzać wieloma monitorami działającymi w szpitalu (zarządzanie zasobami, zarządzanie zasilaniem, kontrola jakości obrazu), znacząco redukując koszty zarządzania infrastrukturą. Wykorzystując RadiNET Pro Web Hosting można między innymi monitorować stopień zużycia monitorów i zawczasu zaplanować ich wymianę.

(2): Do sieci RadiNET Web Pro Hosting podpiętych jest obecnie około 20 tys. monitorów, dzięki czemu zapewnione jest ich stabilne działanie w jednostkach opieki zdrowotnej na całym świecie.

W jakim kierunku zmierza EIZO

Celem EIZO jest rozwijanie jakości i niezawodności technologii wizualnych. Nie poprzestając na opracowanych dotąd rozwiązaniach, EIZO będzie prowadzić dalsze działania rozwojowe linii monitorów 4K oraz modeli w wysokich rozdzielczościach; planowane jest dopracowanie autorskiej technologii optical bonding oraz folii antyrefleksyjnej pokrywającej ekrany.
Z myślą o personelu medycznym i pacjentach EIZO planuje rozwijać rozwiązania zwiększające jakość usług medycznych i komfort pacjentów, jak również usprawniające działanie systemów szpitalnych, odgrywając rolę lidera technologii wizualnych – “Visual Technology Company”.