/Rozmycie obrazu na monitorze HiDPI: czemu tak się dzieje i jak temu zaradzić

Rozmycie obrazu na monitorze HiDPI: czemu tak się dzieje i jak temu zaradzić

Rozważasz zakup monitora obsługującego HiDPI, aby móc cieszyć się obrazami doskonałej jakości? Pamiętaj, że sam monitor HiDPI nie gwarantuje ostrości obrazów – zależy ona także od laptopa i programu, jakiego używasz.

Z dalszej lektury dowiesz się, jak uzyskać wysoką jakość obrazu na monitorze HiDPI (np. FlexScan EV2785) podłączonym do laptopa.

1. Czemu tekst jest rozmazany, mimo że używam HiDPI?

W przypadku systemu operacyjnego Windows rozmycie obrazu może wynikać z tego, że różne programy są w różnym stopniu kompatybilne z trybem HiDPI. Nie należy patrzeć na to zagadnienie zero-jedynkowo, zakładając albo całkowitą kompatybilność, albo jej zupełny brak. W konfiguracji wieloekranowej (np. laptop z monitorem) ostrość obrazu wyświetlanego na dodatkowym ekranie będzie zależała od używanego programu. Aby uzyskać obrazy w wysokiej rozdzielczości, trzeba najpierw zrozumieć pojęcie DPI Awareness.

2. Czym jest DPI Awareness (poziom kompatybilności HiDPI)?

DPI Awareness (dosłownie „świadomość DPI”) określa, w jakim stopniu dany program współpracuje z wyświetlaczami HiDPI. Wyróżnia się trzy poziomy kompatybilności, przedstawione w tabeli poniżej.

Skoro znamy już teorię, omówmy ją na konkretnym przykładzie: załóżmy, że mamy laptop w rozdzielczości WXGA (1366 x 768) z monitorem obsługującym HiDPI. Ekran laptopa przeskalowaliśmy do DPI 100%, a ekran monitora – do 150% DPI.

3. Jakie programy są kompatybilne z HiDPI?

EIZO sporządziło listę programów służących do pracy biurowej, projektowania CAD, edycji obrazów, ilustrowania i DTP oraz produkcji materiałów wideo, na której można sprawdzić poziom kompatybilności danej aplikacji z HiDPI.

Znajdź programy, których będziesz używać, i na tej podstawie wybierz odpowiedni monitor oraz ustawienia wyświetlania.

Zobacz listę programów i informacje o ich kompatybilności (ang.)